Rozdelenie parfumov

Parfumy môžeme rozdeliť podľa intenzity vône, ktorá záleží od percentuálneho zastúpenia jednotlivých zložiek parfumu – udávajú sa percentá vonných látok. Zvyšok tvorí lieh tiež rôznej koncentrácie.

  1. Parfum (extrakt) sa skladá z 15 – 30% vonných látok, zvyšok tvorí koncentrovaný lieh. Je to najkoncentrovanejšia vôňa na trhu.
  2. Parfumová voda (Eau de Parfum = EdP) sa skladá z 8 – 15% vonných zložiek a zo zvyšku 85 – 90% liehu.
  3. Toaletná voda (Eau de Toilette = EdT) sa skladá zo 4 – 8% vonných látok a zvyšok tvorí 80% alkohol.
  4. Kolínska voda (Eau de Cologne = EdC) sa skladá z 3 – 5% vonných zložiek a zvyšok tvorí 70% lieh. Ide o najmenej koncentrovanú vôňu na trhu.

Toto označenie nám má naznačiť ako dlho asi vôňa vydrží. Ale pri dĺžke účinku vône nezávisí len na koncentrácii ale i na konkrétnom zložení daného parfumu, pretože zloženie parfumu veľmi výrazne ovplyvňuje aj jeho intenzitu. Napríklad korenisté vône vydržia oveľa dlhšie ako jemne citrusové, i keď majú rovnakú koncentráciu.

Parfumy (extrakty) sú vyrábané väčšinou len u špecializovaných výrobcov a nenachádzame ich ani bežne v predaji. Je to kvôli tomu, že tieto vône sú tak veľmi intenzívne, že sa na denné použitie nehodia a ešte k tomu je aj ich cena vysoká.

Ak chcete aby Vám Vaša vôňa vydržala čo najdlhšie je dôležité i tzv. vrstvenie vôní – tzn. že je vhodné používať rôzne prípravky z tej istej rady (sprchový gél, telové mlieko, deodorant, toaletná voda). Nikdy však nie je vhodné používať odlišné vône naraz, pretože kombinácia vôní ktoré sa k sebe nehodia môže vyvolať nepríjemný dojem.

Originálne darčeky Magazín pre ženy Magazín pre mužov men.sk