História parfumov
Slovo parfum má pôvod v latinčine a to v slove per – fume, čo znamená „naprieč dymom“. Parfumy sa spájali s posvätnými rituálmi a umením. Dôležitosť vôní sa časom zvyšovala a parfumy sa stali šperkmi šperkov. Každé historické obdobie so sebou nesie aj špecifický spôsob voňavkovania.
ANTIKA
História parfumov sa začala už v antike – už 3500 ročná freska v chráme Hatšepsovet v Tébach zobrazuje plavbu lode do Púnskych krajín (Arábia, Somálsko) kvôli hľadaniu exotických vonných zložiek ako napr. myrha. Parfumy sa spočiatku využívali v náboženstve ako dary bohom ale i na balzamovanie tiel. Neskôr sa parfumy začali používať i v bežnom živote, známou nositeľkou parfumov bola i Kleopatra, ktorá rôzne vône využívala i na zvádzanie mužov. Ďalšou známou Egypťankou bola i Nefertiti, ktorá používala vonné oleje zo santalového dreva, ambry a vzácnych kvetov. Na získavanie vonných látok využívali maceráciu aromatických bylín v oleji, takto získané vône uchovávali vo flakónoch z alabastru a ónyxu.
Gréci takisto ako Egypťania používali parfumy najprv k náboženským účelom a neskôr začali vône využívať i v bežnom živote, hlavne v kúpeľoch, na masáže a k starostlivosti o pokožku. Parfumy vylepšili pridávaním korenia a balzamov. Takisto vylepšili i flakóny. Podobná situácia bola i v Rímskej ríši, dokonca Rím dostal prívlastok hlavné mesto parfumov.
STREDOVEK
Arabi v začiatkoch stredoveku objavili techniku destilácie a tým spravili veľký skok v parfumérii - bolo možné získať nové vône ako napríklad i pižmo. No v Európe vďaka rozmáhajúcemu sa kresťanstvu došlo k úpadku používania parfumov. No vďaka križiackym výpravám došlo v Európe neskôr k opätovnému rozmachu voňavkárskeho priemyslu.
Parfumy sa používali v rôznych formách – púdre, mlieka, aromatické vody na oplachovanie rúk. V 14. storočí začali vznikať i prvé miešané parfumy – napr. Maďarská voda (kvet pomarančovníka, duša ruže, extrakt z mäty, citrón a rozmarín). V 15. storočí sa rozbehla výroba v slávnych výrobniach mydla v Marseille, ktoré boli svetovo úspešné v 17. storočí. Parfumy sa v tomto období skladovali väčšinou vo flakónoch z emailovaného kovu.
18. storočie
V tomto storočí bolo parfumovou veľmocou Francúzsko, hlavne mesto Grasse a Paríž. Takisto bol v tomto období vynájdený porcelán a tak vznikali veľmi kvalitné porcelánové flakóny zo Sévres a Chelsey. Ale využívali sa i sklené flakóny. V tomto období sa parfumy a flakóny nepredávali spolu ale oddelene – parfumer napĺňal parfumami jednoduché fľaštičky a ženy si museli samé tieto vône prelievať do zdobených flakónov. Na konci 18. storočia došlo k zbrzdeniu parfumérstva kvôli francúzskej revolúcii.
19. storočie
V 19. storočí došlo k ďalšiemu rozmachu voňavkárskeho priemyslu, vznikali mnohé známe značky: Piver (1813), Guerlain (1828), Molinard (1849), Roger a Gallet (1862), Bourjois (1868) a Coty (1898). Došlo k rozvoji hygieny a preto mydlo zastávalo veľmi dôležité miesto, no parfumy boli stále luxusom, ktorý si nemohol dovoliť ktokoľvek. S priemyselnou revolúciou prišli aj nové spôsoby získavania vôní a takisto k výrobe syntetických náhrad. Preto došlo k priemyselnej výrobe parfumov a to znamenalo i zlacnenie a dostupnosť i pre nižšie vrstvy obyvateľstva.


